PLCZ55-1250-II Knife Pleating Machine Filter Making
Hebei Leiman Filter Material Co.,Ltd
Contact Now
Brand Name : PLM
Model Number : PLCZ55-1250-II
Certification : CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 set
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, , MoneyGram, D/P, D/A
Supply Ability : 5 SETS PER 30DAYS
Delivery Time : 20 DAYS AFTER DEPOSTI
Packaging Details : EXPORT STANDARD WOOD CARTON
PRODUCT NAME : Plcz55-1250-Ii Knife Pleating Machine
Logistics mode : Sea transportation.
Video factory inspection : provide
Mechanical test report. : provide
After-sales service system : Online support
Max width : 1250mm
Application : filter material pleating machine
Material : filter paper
Contact Now
Good Quality Cheap Price PLCZ55-1250-II Filter Making Knife Pleating Machine
Specification
Product Name PLCZ55-1250-A
Max. Paper Width 1250 mm
Adjustable Pleating Height 8–65 mm
Pleating Speed 0–140 Pleats/min
Power Supply 380 V / 50 Hz
Motor Power 5 kW
Pre-Heater Power 4 kW
Operating Temperature Up to 250 °C
Working Air Pressure 0.6 MPa
M/C Size 1800 × 1720 × 1500 mm
M/C Weight 650 KG
Plcz55-1250-Ii Knife Pleating Machine Applications
Plcz55-1250-Ii Knife Pleating Machine photo
Features
  • Pleating machines can complete automatic counting, pleating and pre-heated work.
Product Tags:
1250mm knife pleating machine
filter making knife pleating machine
1250mm filter pleating machine